06 جولای

فتق

فتق

در ابتدا می خواهیم یک تعریف کلی در خصوص فتق داشته باشیم تا با به وجود آمدن این عارضه  بدانید چگونه با این مشکل باید برخورد کنید.

 

فتق

 

به بیرون زدگی کشاله ی ران ” فتق ” یا “ باد فـتق ” گفته می شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که فـتق در یه ناحیه ی مشخص به وجود نمی آید بلکه می تواند در هر جای بدن ایجاد شود، در اصل به جا به جایی اجزای بدن از جایگاه طبیعی خود فـتق گفته می شود.

تعریف فتق :

جدار شکم که خود دارای طبقات محافظ در برابر احشا داخلی است، خاصیت محافظت خود را در برابر فشار احشا از دست می دهد و از ناحیه ی ضعیف تر به حالت برجستگی خودرا نشان میدهد.

با دراز کشیدن یا فشردن ناحیه برجسته، می توان فـتق را جاانداخت ، اما هر چه طوتانی تر شود، درمان آن مشکلتر می شود .

حبس احشاء منجر به نارسایی خونی در قسمت بیرون زده می شود و مشکلات بیشتری چون سیاه شدگی، سوراخ  روده و … خواهد شد

مردان با مشکلات بیشتر فـتق درگیرند. احتمال دارد توده ای که در ناحیه کشاله ران خود را از شکاف پدید آمده بیرون آمده، بزرگ و بزرگ تر و حتی به صورتی درآید که به داخل کیسه بیضه راه پیدا کند.

فتق ها در سه ناحیه ی کلی :

  • فـتق کشاله ی ران
  • فـتق رانی
  • فـتق نافی

دیده می شوند که در ادامه ی مقاله به طور مختصر راجع به هر ناحیه توضیح داده شده است.

فـتق کشاله ران

این نوع فـتق در مردان، 20 برابر بیشتر از زنان ایجاد میشود و در قسمت تحتانی شکم  در طرف راست و چپ ایجاد می شود و دو نوع مستقیم و غیرمستقیم دارد.

فتق مستقیم کشاله ران معمولا بیشتر و در افرادی که دچار سرفه های مزمن و آسم و یا بعلت یبوستهای طولانی دچار نقص  آناتومی ناحیه که همان ضعف ساختار عضلانی دیواره شکم است  میشوند  بدنبال زور زدن ایجاد و

در نوع غیر مستقیم که با یک توده برآمده در کشاله ران، با در سرفه زدن و یا زور زدن مشاهده می شود ودر کودکان و جوانان میتواند مادرزادی باشد و ممکن است هیدروسل ایجاد کند.

فتق رانی

این فتق در طرف داخل ران ایجاد و در زنان بیش از مردان دیده میشود در کودکان هم وجود دارد درمان این نوع فتق  نیز جراحی است، زیرا می تواند سبب اختناق روده ها شود.

فتق نافی

این فـتق در تمام گروه سنی شیر خواران، بالغین مرد  و زنان چاق دیده میشود و در زنان با زایمان های مکرر شایع تر است..

درمان فتـق نافی نیز جراحی است..

در ادامه ی مقاله توضیح کوتاهی درباره ی درمان فتـق داده شده است.

درمان فتق :

درمان تمامی فتـق ها ( حتی فـتق هایی که اینجا بحث نشده مثل فـتق دیافراگماتیک که ورود بعضی احشا شکمی به قفسه سینه ) جراحی است.

  • ترمیم فتق با نخ
  •  ترمیم بوسیله مش
  • ترمیم با نخ وسپس اضافه کردن مش

مش وسیله ای است که به علت چسبیدن به محل باعث مقاومت مقاومت بیشتر در موضع فـتق و سبب کاهش عود فـتق میشود.

در مقاله های بعدی در خصوص هر آن چه درباره ی فـتق باید دانسته شود توضیح داده ایم.

شما می توانید با خواندن این مطالب اقدامات قبل از جراحی فتق و مراقبت های پس از جراحی فـتق را به دست آورید تا در حین جراحی و پس از اتمام جراحی دچار عارضه های احتمالی نشوید.

 

درباره نویسنده

درمان فتق | بیماری فتق | جراحی فتق
مرکز تشخیصی و درمانی فتق شفق جهت درمان فتق با روش های متفاوت بسته به تفاوت انواع این بیماری در خدمت مردم عزیز کشورمان میباشد درمان فتق | بیماری فتق | جراحی فتق

پاسخ

نه + یازده =